3 Οκτωβρίου- Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Στο σχολείο μας την Τετάρτη 3 Οκτωβρίου , στο πλαίσιο της Πανελλήνιας Ημέρας Αθλητισμού που υιοθετήθηκε από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων  και με πρωταγωνιστές τους μικρούς μας μαθητές, πραγματοποιήθηκαν δράσεις με βάση το θεματικό άξονα  «Ολυμπιακά- Παραολυμπιακά αθλήματα». Σε κάθε τάξη προβλήθηκαν video  με τα ολυμπιακά αλλά και τα παραολυμπιακά αθλήματα που είχαν ως στόχο τόσο τη γνωριμία των μαθητών με αυτά όσο και την ευαισθητοποίησή τους πάνω στον αθλητισμό και στη διαφορετικότητα.  Ακολούθησαν εικαστικές δημιουργίες ( κολάζ, δημιουργία αφίσας)  ενώ στο τέλος  δόθηκε η ευκαιρία σε όλους να συμμετάσχουν σε αθλητικές δράσεις παίζοντας ομαδικά παιχνίδια. Αναπτύχθηκε έτσι η ομαδικότητα, η συνεργασία και τα παιδιά αντιλήφθηκαν την αξίας της συμμετοχής και της προσπάθειας.